DrVerdenejad

DrVerdenejad

DrVerdenejad

DrVerdenejad

مصاحبه روزنامه (21st Century Business Herald )

خبرنگار: ایران همواره اتهامات مطروحه در خصوص فعالیتهای هسته ای خود را رد کرده و بر صلح آمیز بودن آن تاکید دارد.ایران در چه زمینه هایی قصد استفاده از انرژی هسته ای را دارد.در صورت امکان برخی پروژه ها و یا مناطقی که ایران قصد استفاده از تکنولوژی هسته ای را دارد برایمان بگویید؟ 

سفیر: ایران یکی از اعضای اولیه معاهدات بین المللی سلاحهای کشتارجمعی است واز جمله از اعضای اولیه پیمان عدم اشاعه سلاحهای هسته ای NPT است که از 1971 به عضویت این پیمان درآمده است و با IAEA موافقتنامه جامع پادمان Safe Guard منعقد نموده) و پروتکل الحاقی(2+93) را امضاء کرده است. لذا کلیه تاسیسات هسته ای کشورمان تحت نظارت و بازرسی مستمر آژانس است وتاکنون آژانس با بازرسی های مستمر از مراکز مختلف در ایران بر صلح آمیز بودن فعالیتها و تحقیقات ایران صحه گذارده است. 
ایران با تکیه برهمکاری با آژانس همواره در فعالیتهای خود اصل پایبندی به تعهدات قانونی خود را محترم شمرده است و تاکنون نيز بنا به گزارشها و تصديق آژانس بين المللي انرژي اتمي ،همکاريهاي کاملي با اين سازمان در خصوص فعاليتهاي صلح آميز هسته اي خود داشته ايم. 
استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای بنا به پیمان ها و کنوانسیونهای ذیربط بین المللی و از جمله NPTحق مشروع هر کشوری است و لذا ایران هم درنظر دارد از حق خود به موجب مقررات موجود شناخته شده در کمال شفافیت استفاده کند و اين چيزي نيست كه بر سر آن مصالحه شود و از آن صرف نظر كنيم. 
در حال حاضر ایران علاوه بر استفاده از انرژی هسته ای در زمینه تولید برق که اولین نیروگاه آن را طی سالهای آتی در بوشهر راه اندازی خواهد کرد،دستاورهای خوبی در استفاده از علوم هسته ای در زمینه های پزشکی و کشاورزی داشته است و امیدوار است با همکاریهای سازنده دیگر کشورهای صاحب تکنولوژی صلح آمیز هسته‏ای، به دستاوردهای بیشتری در عرصه علوم و فنآوری نائل آید. 

خبرنگار : طی هفته گذشته ما شاهد تهدیداتی و از جمله تهدید به حمله نظامی به ایران از سوی مقامات آمریکایی بودیم.ایران چه اقدامی در برابر این تهدیدات اتخاذ خواهد کرد؟ همچنین ایران تهدیدات مطرح شده از سوی واشنگتن را یک جنگ روانی دانسته و گفته است هرگونه حمله به ایران یک "اشتباه بزرگ استراتژیک" است . سووال این است که چرا ایران این تهدیدات را صرفا یک 
جنگ روانی ارزیابی می کند و نه تهدید واقعی؟و اگر احتمال حمله آمریکا باشد چطور؟در صورت امکان تاریخچه اختلافات ایران و آمریکا را برایمان تشریح کنید.آیا ما می توانیم وضعیت فعلی را از دریچه تاریخ ارزیابی کنیم؟ 

سفیر : درخصوص اتهامات آمريكا، اين چيز جديدي نيست و آمريكايي ها هراز چند گاهی يك جنگ رواني را با هدف امتیاز گیری و ایجاد انفعال در طرف مقابل ،ايجاد مي كنند. اين اظهارات نیز يك جنگ رواني و فشار سياسي گروه هاي تندروي افراطي علیه ایران است كه هر چند وقت يك بار صورت مي گيردو همه با آن مخالفت کردند. 
اینگونه اظهارات و استفاده از منطق زور در عرصه مناسبات بین الملل ،در دنیای متمدن امروز و افکار عمومی جهان بی نهایت مذموم است و هيچ نتيجه اي نخواهد داشت.از اینرو دامن زدن واشنگتن به اینگونه تهدیدات ،خود آمريكا را بيشتر از گذشته منزوي کرده و باعث افزایش تنفر افکار عمومی و مردم منطقه و جهان از سیاستهای جنگ افروزانه این کشور خواهد شد. 
البته در مورد مقابله با تهديدات نظامی آمریکا ، جمهوري اسلامي ايران به اندازه كافي قدرت و توانايي دفاع از خودش را داشته و با اتكا به پشتوانه گسترده مردمي ، ظرفيت هاي ديپلماتيك و توانمندي هاي بالاي نظامي و دفاعی ، به هر طرح و اقدام نابخردانه اي پاسخی قاطع خواهد داد . واشنگتن بهتر از هر کسی می داند که ایران مکانی نیست که بتوان در آن ماجراجویی کرد . 
البته ناگفته نماند که آمريكا به دليل سياست و رويكردهاي غلط نومحافظه كاران افراطي در این کشوردر ورطه اي از بحران هاي متعدد گرفتار شده است كه جز با بازنگري سياست هاي غلط گذشته و اصلاح آن امكان رهايي از اين شرايط را ندارد . 
بنظر می رسد آمریکا بهتر است بجای توسعه درگیری با کشورهای اسلامی، به بازنگری استراتژی ناکارآمد خود در عراق بپردازد. 

خبرنگار : اسرائیل تهدید کرده است که در صورتی که جامعه بین الملل نتواند مانع دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای شود ، به تاسیسات هسته ای ایران حمله خواهد کرد،ایران چه اقداماتی را در برابر این تهدیدات اتخاذ خواهد کرد؟ 

سفیر : همزمانی تهدیداتی که از سوی مقامات رژیم صهیونیستی و آمریکایی علیه ایران مطرح شده است موید دیدگاه ایران مبنی بر نفوذ لابی صهیونیزم بر هیات حاکمه آمریکا است. 
با توجه به آگاهی رژیم صهیونیستی از توانمندیهای ایران ، بسیار خام اندیشی است حتی اگر مقامات این رژیم فکر حمله به ایران را به مخیله خود راه دهند. سیاست ایران بر مبنای "دفاع از خود" استوار است اما اگر کسی به خود اجازه دست اندازی به خاک آن را دهد با چنان پاسخ سختی مواجه خواهد شد که معنای این جمله را که هر گونه حمله به ایران یک "اشتباه بزرگ استراتژیک" خواهد بود، درک خواهد کرد. 

خبرنگار : اتحادیه اروپایی کاملا با موضع آمریکا در برابر ایران مخالف است و معتقد است بجای به کار گیری زور، می توان با انجام مذاکرات صلح آمیز مشکل را حل کرد. در این ارتباط انگلیس ، آلمان و فرانسه همصدا شده و مایلند تا مشکل را با در نظر داشت منافع ایران و منافع جامعه بین الملل حل کنند. نظر شما در باره این موضع اتحادیه اروپایی چیست؟ 

سفیر: تلاشهاي زيادي که ايران طي ساليان گذشته تاکنون در راستاي اعتماد سازي انجام داده و مي‏دهد، کمک کرد تا بسياري از سوء تفاهمات حاصله از تبليغات مغرضانه دشمنان ايران در نزد کشورهاي ديگر خنثي و مرتقع شود و روابط ايران با اين کشورها به سرعت توسعه يابد که نمونه آن کشورهاي اروپايي هستند، اما متاسفانه آمريکا اهداف خصمانه را دنبال کرده و در اين خصوص نتوانسته است خود را با اصول جامعه جهاني همگام سازد . 
اتحادیه اروپایی دریافته است که ایران کشوری نیست که بتوان نقش مهم و اساسی آن را در منطقه و دیگر مسائل بین المللی نادیده گرفت.لذا با اتخاذ سیاستی به مراتب واقع بینانه تر سعی می نماید تا با عدم دنباله روی از سیاستهای بی منطق واشنگتن ،خود را به ایران نزدیک نماید. 
با گفتگو و مذاکراتی که از سالها پیش تا کنون و بویژه طی یک سال اخیر میان دو طرف صورت گرفته است، بسیاری از سو تفاهمات میان دو طرف حل شده است و بموازات آن همکاریهای در عرصه های اقتصادی و تجاری میان ایران و اتحادیه اروپایی به سرعت در حال گسترش است. 
هم ایران و هم اتحادیه اروپایی بر این نکته واقفند که گفتگو و مذاکره از موضع برابر بهترین راه برای حل مشکلات فیمابین و توسعه مناسبات است.لذا هر دو طرف از ادامه این گفتگوها استقبال می کنند و همانگونه که شاهدیم طی ماههای اخیر دو طرف تفاهمات و گفتگوهای مثبتی را نه تنها در عرصه فعالیتهای صلح آمیز هسته ای ایران بلکه در زمینه های همکاریهای اقتصادی استراتژیک داشته اند . 

خبرنگار: ایران چگونه موقعیت خود را در روابط آمریکا و اتحادیه اروپایی متوازن خواهد کرد؟آیا شکاف در بلوک غرب با استقبال ایران روبرو خواهد شد؟با توجه به آغاز دور دوم ریاست جمهوری جورج بوش رئیس جمهوری آمریکا و روی کار آمدن کوندولیزا رایس بعنوان وزیر امور خارجه آمریکا ، از نظر شما سیاستهای واشنگتن چگونه خواهد بود و موضع ایران در قبال آن چیست؟ 

سفیر: باید بگویم که دنیای امروز دیگر یک صدایی را نمی پذیرد و تفکرات جنگ سرد و دسته بندیهای مختص آن زمان جایگاهی در مناسبات بین الملل ندارد.امروزه کشورها همه نیازمند یکدیگرند و بدون همکاری همه اعضای آن ایجاد دنیایی باصلح و ثبات ممکن نیست . 
امروز ايران بعنوان منادي گفتگوي تمدنها و با اتخاذ سياستهاي شفاف و منطقي خود توانسته است از جايگاه خاصي در عرصه بين المللي برخوردار شود و با بسياري از کشورهاي جهان داراي بهترين روابط وهمکاريها درعرصه هاي مختلف مي باشد. 
ایران خواهان روابط دوستانه با تمام کشورها بر اساس اصول برابري، احترام و منافع متقابل و عدم دخالت درامور داخلي يکديگر است و آرزومند دنیایی عاری از جنگ ،خشونت،فقر و گرسنگی می باشد. ما معتقد به تنش زدايي ونيز استقلال درسياست خارجي وحفظ تعادل در روابط خود با ديگر کشورها هستيم.آمريکا نيز در سياست خارجي ما از اين قاعده مستثني نيست. ملاک ارزيابي ما نسبت به سياستهاي آمريکا، گامها وتغيير عملي در سياستها ورفتار دولت آمريکا نسبت به جمهوري اسلامي ايران است. آمريکا بايد نشان دهد که درجهت تحميل سياستهاي خود نيست و از حسن نيت و اراده لازم در روابط با ايران برخوردار است. 
متاسفانه اظهارات اخیر مقامات آمریکا نشانگر آن است که هنوز واشنگتن در دوران دگر دیسی بسر می برد و به منطق احترام به اصول و عرف مقبول جامعه جهانی نرسیده است و می خواهد همچنان سیاست یک جانبه گرایی را دنبال کرده و موضوعاتی که به اندیشه و گفتگو نیازمند است را از دریچه زور و فشار حل کند. لذا تا زمانی که مقامات کاخ سفید بنيانهاي رفتاري خود را بطور جدي مورد تجديدنظر قرار ندهند و سیاستهای آمریکا در قبال ایران خصمانه باشد نباید انتظار داشت که تغییری در دیدگاه ایران نسبت به این کشور بوجود آید. 

خبرنگار: نظر شما راجع به انتخابات عراق و نیز اثرات آن بر اوضاع خاورمیانه و مناسبات ایران و عراق چیست؟ 

سفیر: ايران معتقد است مردم عراق قادر هستند آينده خود را رقم بزنند و در اين خصوص نيز ثابت كرده اند كه نياز به درس گيري از ديگران ندارند و خودشان بهتر از هر كسي مي دانند چه راهي را در پيش گيرند. 
اگر انتخابات عراق برگزارگردد و دولت قانونی و مردمی این کشور تعیین شود، این کشور می تواند اقدامات و برنامه ریزی دقیقتری برای بازسازی و ایجاد امنیت و ثبات خود بعمل آورده و زمینه خروج نیروهای خارجی در عراق را تسریع بخشد. 
مسلما یک عراق با ثبات می تواند به صلح و ثبات در کل منطقه کمک کند و ایران نیز آرزومند استقرار یک دولت مقتدر و یکپارچه در این کشور می باشد و مطمئنا همکاری دو کشور به نفع دو ملت خواهد بود و منافع دو طرف را تامین خواهد کرد. لذاجمهوری اسلامی ایران همواره آماده است همچون گذشته دست دوستی را به سوی همسایگان خود و از جمله دولت مردمی آینده عراق دراز کند و آماده است هرگونه همکاریی با بغداد برای ایجاد صلح و امنیت و بازسازی این کشور بعمل آورد. 

ملاحظه: روزنامه بیزنس هرالد قرن 21، که در زمره جراید مهم اطلاع رسانی اقتصادی چین به شمار می آید در اول ماه ژانویه سال 2001 میلادی و همزمان با پیوستن چین به سازمان تجارت جهانی (WTO) تاسیس شد .این نشریه در ابتدا بصورت هفته نامه منتشر می گردید و از ماه ژانویه سال 2003 این نشریه دوبار در هفته چاپ می شود. 
این نشریه در قالب یک شرکت سهامی متشکل از روسای شرکتهای تجاری و مدیران سطوح میانی دولتی چین اداره شده و متوسط چاپ آن 000/490 هزار نسخه در هر شماره می باشد.